عفونت واژن و درمان خانگی

عفونت واژن یا واژینیت چیست؟

یکی از شایعترین مشکلات زنانه عفونت واژن است.  واژینیت یا عفونت واژن (Vaginitis) نوعی التهاب در واژن می‌باشد که می‌تواند باعث ایجاد ترشحات، سوزش و خارش در واژن شود. علت بروز این بیماری معمولا تغییر در تعادل باکتری‌های موجود در واژن یا عفونت دیگری می‌باشد.

کاهش سطح استروژن پس از یائسگی و همچنین اختلالات پوستی نیز می‌تواند از دلایل دیگر ابتلا به این عارضه باشد. در واژن سالم ، لاکتوباسیل‌ ها که جزو باکتری‌ های مفیدند، گونه غالب ‌اند.لاکتوباسیل‌ها گلیکوژن تولید شده توسط سلول‌ های مخاط واژن را به گلوکز و سپس با متابولیسم گلوکز، آن را به اسید لاکتیک تبدیل می ‌کنند.

لاکتوباسیل‌ها علاوه بر واژن در بافت مخاطی دهان و روده نیز یافت می ‌شوند.بیش از ۱۲۵ گونه لاکتوباسیل شناخته شده که تنها چند نوع آن در واژن است.

برخی از انواع لاکتوباسیل‌ها اسید لاکتیک تولید می ‌کنند که با اسیدی کردن محیط نقش دفاعی قابل توجهی را ایفا می ‌کنند.

بعضی دیگر از آن ها علاوه بر لاکتیک اسید ماده ضدعفونی ‌کننده طبیعی دیگری به نام پراکسید هیدروژن تولید می‌کنند که سبب تقویت مضاعف دفاع واژن می ‌شود.

تولید اسیدلاکتیک سبب اسیدی بودن این محیط می ‌شود که چون لاکتوباسیل‌ها در محیط اسیدی قادر به ادامه زندگی هستند و از طرفی باکتری‌‌ های بیماری ‌زا نیز در این محیط قادر به رشد و تکثیر نمی ‌باشند سبب تعادل میان باکتری‌ های مفید و بیماری ‌زا و نهایتا سلامت واژن می ‌شود بنابراین سلامت واژن به تعادل PH آن وابسته است.

PH واژن در دوره زندگی زنان از خردسالی تا یائسگی تغییر می ‌کند و این مربوط به تغییرات هورمونی استPH نرمال واژن در طول بلوغ تا بزرگسالی است(سنین باروری) ۳/۸ تا ۴/۲ می‌باشد، در حالی که PH ترشحات واژینال عفونی شده بیش از ۴/۸ است.با به هم خوردن تعادل pH در این ناحیه، باکتری‌ های گاردنلای واژن تولید پروتئینی می‌ کنند و باکتری ‌های بی ‌هوازی با آنزیمی که دارند با از بین رفتن لاکتوباسیل‌های مفید، سبب ایجاد بوی ناخوشایندی شبیه ماهی می ‌‌شوند که به عنوان یکی از علایم آغازین عفونت تلقی می ‌شود.

انواع عفونت‌های رایج واژن شامل موارد زیر می‌باشد:

واژینوز باکتریال یا عفونت باکتریایی واژن که در نتیجه تغییر در میزان باکتری‌های نرمال در واژن در مقایسه با رشد دیگر ارگانیسم‌ها بوجود می‌آید.

عفونت قارچی واژن که در اثر نوعی قارچ به نام کاندیدا آلبیکنس (Candida albicans) بوجود می‌آید.

عفونت تریکومونایز که اغلب در اثر وجود نوعی انگل بوجود می‌آید.

دو نوع میکروب به‌طور طبیعی در واژن زنان همواره وجود دارد. یک دسته از این میکروب‌های دفاعی (غیر بیماری زا) از دستگاه تناسلی در برابر عفونت‌های بیماری‌زا هستند و دسته دیگر میکروب‌هایی‌ که در حالت عادی در بدن زندگی می‌کنند و در صورتی که میکروب‌های دفاعی کار خود را درست انجام دهند، موجب بیماری نمی‌شوند. اما همین میکروب‌ها در صورت ضعیف یا کم شدن میکروب‌های دفاعی، ایجاد بیماری می‌کنند.

علایم عفونت های واژینیت ( عفونت مهبل )

ترشحات واژن، خارش و سوزش، علائم شایع انواع مختلف واژینیت هستند. اگرچه نشانه های این عفونت ها بسیار شبیه هستند، اما تفاوت هایی در آنها وجود دارد.

از دیگر علایم عفونت واژینال درد در ناحیه لگن و شکم ، سوزش در هنگام ادرار، خون رقیق و لکه های خونی ازدیگر علایم عفونت واژن می توانند باشند.

 

از بهترین درمانها و راه حل ها برای چنین مشکلاتی درمانهای خانگی و طبیعی هستند.

۱آب و نمک دریا: نمک دریا کلا خاصیت ضد باکتریایی داره و میتواند باکتریها و قارچها را ازبین ببرد .شستن واژن با آب نمک غلیظ در هر زمان فورا تسکین و از تکثیر بیشتر باکتریها جلوگیری بعمل می آورد . همچنین شما میتوانید وان را با آب گرم پرکرده و نصف فنجان نمک بدان اضافه کنید و در داخل وان بشینید.

۲سیر: سیر نیز دارای خواص ضد باکتریایی قوی میباشد. سیر میتواند درد را فورا کاهش دهد. شاید بوش ناراحت کننده باشه ولی یک سوپرایزره تسکین دهنده است !

۳ماست: استفاده از پرو بیوتیکها به منظور از بین بردن باکتریها کار جدیدی نیست . ماست خالص و خوب دارای کشتهایی است که میتواند با افزودن باکتریهای خوب باکتریهای بد رو از بین ببرد . برای درمان خارش نوشیدن ۱ فنجان کشک خالص شیرین نشده هر روز مفید است . ماستهای بز یا گوسفند بهترین درمان میباشد. 

۴برگ ریحان: برگ ریحان خاصیت ضد میکروبی- ضد قارچی و ضد باکتری دارد . برگ ریحان را در ۲ فنجان ابجوش گذاشته دم کشیده .بمدت ۲۰ دقیقه تا قوام امده . نوشیدن این آب ۲ بار در روز برای عفونت و خارش واژن مفید است .

۵برگ رزماری: برگهای رزماری را بمدت ۱۵ دقیق در آب خیسانده با آب گرم و شستن ناحیه واژن با این داروی گیاهی درمان کننده عفونت است.

۶عسل: مقداری عسل را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به طور مستقیم به صورت موضعی در ناحیه واژن قرار دهید تا علایم بیماری تسکین یابد. سپس عسل را پاک کنید و واژن را به خوبی بشویید.

 ۷جوش شیرین: جوش شیرین هم در درمان قارچ واژن مفید بوده و از خارش و سوزش آن جلوگیری می کند. کافی است دو قاشق جوش شیرین را در چند لیتر آب حل کرده و به مدت ۲۰ دقیقه در محلول مورد نظر بنشینید و سپس با آب شسته و با حوله تمیز خود را خشک کنید. شست‌وشو با محلول آّب و جوش شیرین محدودیتی وجود ندارد و می‌توانید هر روز این کار را انجام دهید.

 ۸سرکه سیب: سرکه سیب دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچ بسیار عالی میباشد.برای این کار ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب با آب گرم ترکیب و واژن خود را با این آب دو بار در روز بمدت ۲الی ۳ روز شستشو دهید . سرکه واژن را اسیدی و باکتریها بمدت طولانی نمی توانند در آن رشد کنند .

 چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر با رعایت نکاتی که در بالا گفته شد بهبودی در وضعیتتان ایجاد نشد و همچنان خارش واژن داشتید و یا اگر بهبود حاصل شد اما پس از گذشت چند روز مجدد خارش و سوزش به سراغتان آمد مشکلتان را با پزشک مطرح کنید.

بهترین درمان طبیعی برای رفع عفونت واژن استفاده از نمک درمان واژینال اکسیر است. یک روش کاملا طبیعی و بدون عوارض و بدون ایجاد حساسیت برای رفع عفونت های زنانه می باشد.

به منظور استفاده از این شیوه به مقدار ۲ الی ۳ فنجان از نمک دریایی اکسیر را در ۲۰ لیتر آب داخل یک تشت یا یک وان حل کنید و داخل آن به مدت نیم ساعت بنشینید.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...
Spread the love