دریاچه ارومیه

طعم بی‌نظیر طبیعت گردی را در تالاب‌های دریاچه ارومیه تجربه کنید

طعم بی‌نظیر طبیعت گردی را در تالاب‌های دریاچه ارومیه تجربه کنید

دریاچه ارومیه یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری در منطقه است و هرساله پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی است و در این میان ظرفیت طبیعت گردی در تالاب‌های اطراف آن برای خیلی از گردشگران خاطرات بی نظیری را خلق می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، در آذربایجان غربی ۳۰ تالاب فصلی و دائمی با ارزش‌های ملی و بین‌المللی وجود دارد که از این تعداد ۶ تالاب در قالب ۴ سایت در کنوانسیون رامسر به ثبت جهانی نیز رسیده است ازجمله این تالاب‌ها، تالاب دریاچه ارومیه، گپی بابا علی، درگه سنگی، یادگارلو، شورگل و کانی به رازان است.

وجود آرتمیا، جلبک‌های تک‌سلولی و پرسلولی، نمک‌ها و لجن‌ها با خاصیت دارویی دریاچه ارومیه را با این ویژگی‌های منحصربه‌فرد به یکی از تالاب‌های با ارزش دنیا تبدیل کرده است.

تالاب بین المللی به دلیل آب‌وهوای خوب، مهاجرت سالانه ده‌ها هزار گونه های کمیاب پرنده و جاذبه‌های توریستی دیگر باعث جذب شدن تعداد کثیری از گردشگران داخلی و خارجی شده و این امر باعث توسعه فرهنگی و اشتغال‌زایی برای جوانان منطقه می‌شود.

تغییر اقلیم، مدرن نبودن سیستم آبیاری کشاورزی، تخلیه سفره‌های زیرزمینی، انتقال بی‌رویه آب‌های سطحی و زیرزمینی برای مصارف صنعتی و آبزی‌پروری از عواملی است که یکی ازبزرگ‌ترین تالاب‌های بزرگ دنیا را با بحران خشک‌سالی مواجه کرد.

اقدامات بسیار زیادی برای احیای دومین دریاچه شور جهان از سوی سازمان‌های مربوطه در ۶ سال گذشته صورت گرفته است و رهاسازی سدها و لایروبی رودخانه‌ها و برنامه‌های دیگر ستاد احیای  دریاچه ارومیه در راستای نجات آن با موفقیت همراه بوده و باعث افزایش سطح تراز دریاچه شد.

بارندگی‌های بهار ۹۸ شاید برای برخی مناطق مشکلاتی به همراه داشت اما برای حوضه‌های آبریز دریاچه‌هایی مانند دریاچه ارومیه نعمت بزرگی بود و سطح تراز آن به‌طور چشمگیری افزایش یافت و دریاچه جان دوباره گرفت.

میزان آب دریاچه ارومیه به ۴ میلیارد و ۶۰۰ مترمکعب رسید

استاندار آذربایجان غربی با توجه به احیای دریاچه ارومیه باید از این ظرفیت در جهت رونق و گسترش گردشگری استان عنوان می‌کند و می‌افزاید: به فضل الهی و در نتیجه بارش‌های مستمر روزهای نخست سال آب دریاچه ارومیه که به نزدیک یک میلیارد مترمکعب کاهش‌یافته بود به نحو چشمگیری افزایش داشته است.

محمد مهدی شهریاری با اشاره به بارندگی‌های اخیر سال جاری می‌گوید: در اوایل سال آبی، دریاچه یک میلیارد و ۵۰ میلیون مترمکعب آب داشت که با بارندگی‌های سال جاری این میزان به ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب رسید که با افزایش آبورودی از حوضه آبریز این میزان به ۵ میلیارد مترمکعب می‌رسد.

ضرورت تقویت گردشگری در تالاب‌های آذربایجان غربی

رئیس فراکسیون احیا و حفاظت از دریاچه‌ها و تالاب‌های مجلس و نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دریاچه ارومیه یکی از مناطق قابل‌توجه در بخش گردشگری است می‌افزاید: متأسفانه همواره این مقوله مورد غفلت واقع‌شده و مردم به لحاظ روانی از دریاچه دور شده‌اند که باید با استفاده از بخش گردشگری و ظرفیت‌های این بخش احساس مسئولیت در مردم و نحوه بهره‌برداری از این ظرفیت به مردم شناسانده شود.

منبع خبر : خبرگزاری تسنیم

لینک خبر : https://tn.ai/2005278

Spread the love