استاندارد چیست ؟

استاندارد چیست ؟

هیچوقت فکر کرده اید که استاندارد چیست ؟
استاندارد یعنی نظم و قانون . هر کاری که طبق اصول منظم و مرتب انجام شده باشد می گویند طبق استاندارد است و مهر استاندارد دریافت می کند.
شاید نتوان تعریف خیلی دقیق و صحیحی از استاندارد ارایه کرد، ولی به‌طور کلی می‌توان این‌گونه عنوان کرد که استاندارد آزمایش و مطالعات گذشته برای نتیجه‌گیری و استفاده در آینده است

نشان ارگانیک

محصولات ارگانیک محصولاتی هستند که در تمام مراحل رشد باسیستم طبیعی هماهنگ بوده و در خاکی که از چند سال قبل، هیچ گونه سموم دفع آفت گیاهی مانند علف کش، قارچ کش ها و مواد شیمیایی در آن استفاده نشده است و فقط با مواد طبیعی تقویت شده اند و رشد می کنند. با این که این محصولات از سایر فرآورده هایی که به صورت غیر ارگانیک تولید می شوند بسیار سالم تر هستند اما به دلیل عدم اطلاع رسانی درست در زمینه فواید آن و همچنین قیمت بالاتر این محصولات، این فرآورده های ارگانیک هنوز جای خود را در سبد خرید خانوارها پیدا نکرده است.

استاندارد مدیریت بهداشت مواد غذایی (HACCP)استاندارد HACCP

استاندارد HACCP یک رویه مفصل برای بهداشت غذایی است که با ارزیابی و کنترل شیمیایی مایکروبایالوژیکی و مخاطرات فیزیکی در طول پروسه آماده سازی غذا از مواد اولیه تا تولید و سپس ارسال و توزیع اعمال و اجرا می شود. این سیستم با هدف ایمن سازی فرآیندهای تولید مواد غذایی، اطمینان از سلامت محصولات تولیدی و پیشگیری از بروز حوادث ناشی از  مشکلات بهداشتی مواد غذایی در سازمانها استقرار می یابد.

اصول استاندارد (HACCP) عبارتند از:

 • تجزیه و تحلیل انواع ریسک ها (فیزیکی، شیمیایی، میکروبی) و تعیین شدت خطر
 • تولید فرآورده های سنتی بهداشتی و صنعتی
 • عاری بودن فرآورده از سموم قارچی، باقی مانده سموم دفع آفات نباتی، داروهای دامپزشکی و عوامل لودگی بیولوژیکبییبیولوژیک

استاندارد CEاستاندارد اتحادیه اروپا

نشان CE به این معناست که سازنده اثبات می کند که محصولات، نیازمندیهای دایرکتیوهای نگرش جدید را که برای محصول، کاربرد دارد برآورده می نماید و انطباق محصول با قوانین و مقررات تعریف شده در اتحادیه اروپا را نشان می دهد و بیانگر رعایت الزامات اساسی تعریف شده در زمینه محصولات صنعتی برای کیفیت کالا، حفاظت از سلامتی و ایمنی مصرف کنندگان و محیط زیست است.

محصولی که موفق به اخذ این نشان می شود، می توانند بدون محدودیت در تمام کشورهای اروپای متحد و اتحادیه تجارت آزاد اروپا برای فروش به بازار عرضه شود. علاوه بر کشورهای اروپایی بسیاری از کشورهای همسایه ایران و حاشیه خلیج فارس نیز، داشتن نشان  CE را به عنوان شرط پذیرفتن کالاها حهت واردات اعلام کرده اند. بنابراین نشان CE باعث ایجاد اطمینان مصرف کنندگان در انطباق مشخصات محصول با الزامات مندرج در مقررات اتحادیه اروپایی می شود.

الصاق این نشان نه تنها روی محصولات مورد مصرف در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا الزامی می باشد بلکه سایر کشورهای عضو منطقه آزاد تجاری اتحادیه اروپا نیز به الصاق این نشان روی محصولات وارداتی به مرزهای خود تاکید می نمایند.

بنابراین CE سیستمی است پذیرفته شده جهت:

 • حصول اطمینان از کیفیت
 • حصول اطمینان از ایمنی
 • رعایت الزامات ایمن

استاندارد ایزواستاندارد ISO 9001

استاندارد ISO 9001 بیان کننده مبانی سیستم مدیریت کیفیت است که در سالهای متمادی پس از تدوین آن، با توجه به نیازسنجی ها و بررسی های مختلف دستخوش ویرایش های مختلف شد.

بر اساس قوانین و قواعد حاکم بر این استاندارد، در صورتی که سازمان و شرکتی موفق به کسب گواهینامه استاندارد شود، از مزایای برقراری این استاندارد بر عملکردهای خود بهره می گیرد.

این مزایا عبارتند از:

 • برقراری حس اطمینان در میان مشتریان
 • کنترل بیشتر و منضبط بر فرآیندهای سازمان
 • ارتقاء روابط درون سازمانی
 • اصلاح خطاها و پیشگیری از آن ها
 • افزایش بهره وری از سیستم
 • شناخت مسیرهای ممکن برای بهبود انجام فرآیندها
 • جلوگیری از چندباره کاری ها و اتلاف زمان و هزینه
 • رضایت مشتری و کاهش شکایات

استاندارد 14001استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱

ایزو ۱۴۰۰۱ در ارتباط با مدیریت محیطی است و برای کمک به شرکت یا موسسه در به حداقل رساند نارسایی ها و صدمات به محیط (مانند تغییرات آب و هوایی مضر مسموم کردن آب یا زمین) با اجابت قوانین رسمی دولت ها و جهان در رابطه حفظ محیط زیست می باشد. ایزو ۱۴۰۰۱ یک استاندارد جهانی برای سیستم مدیریت محیطی است. الزامات مورد نظر این استاندارد اقتضا می کند که سازمانهایی که زیر پوشش این نشان می روند در سیاست گذاری محیطی، تعیین زیانهای وارده بر طبیعت، طراحی و اجرای پروژه های محیطی برای بهبود و حفظ کره زمین، تامین وسایل و امکانات برای رسیدن این اهداف و بهبود محیط به صورت مستمر بکوشند.

ایزو ۱۴۰۰۱ بسیار به ایزو ۹۰۰۱ از نظر رعایت کیفیت در تولید شباهت دارد. برای این هدف سازمان، نیاز به انتشار و گسترش یک شیوه نامه سازمانی کنترل کننده کارایی و بررسی جنبه های محیطی کاملا احساس می شود.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...
Spread the love
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code