خواص نمک دریا در طب سنتی

خواص نمک دریا در طب سنتی

از خواص نمک دریا در طب سنتی اینگونه میتوان گفت که استفاده درست از نمک طبیعی نه تنها ضرری را متوجه بدن نمی کند بلکه می تواند بسیاری از عناصر مهم مورد نیاز بدن، از جمله کلسیم، پتاسیم، منیزیم، ید، روی و منگنز را تأمین نماید.

به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، در منابع اسلامی احادیث فراوانی درباره خواص نمک دریایی ذکر شده است، از جمله اینکه پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم فرمود:

خداوند عزّوجلّ به موسى بن عمران وحى فرستاد که «غذا را با نمک آغاز کن و با نمک پایان ده.

البته آن چه که در احادیث به آن اشاره شده و مورد تأکید و توجه بزرگان ما به عنوان “برکت سفره” بوده است، نمک کامل و طبیعی می باشد که همه عناصر تشکیل دهنده نمک در طبیعت از جمله کلسیم، پتاسیم، منیزیم، ید، روی و منگنز را داراست؛ اما متأسفانه امروزه با انجام یک سری تغییرات در ماهیّت نمک، تأثیرات مثبت نمک به علّت دستکاری کاملاً منفی گشته و زیان‌آور شده(نمک تصفیه شده) و ناراحتی هایی از قبیل فشارخون، سکته قلبی، پوکی استخوان، سرطان معده، آسم و بیماریهای کلیوی را به ارمغان آورده است.

در میان روایات امام رضا (ع) اشارات مختلفی درباره شروع غذا با نمک وجود دارد.

امام رضا (ع) همچنین درباره خواص نمک دریایی به نقل از پدران گرامی خویش از رسول اکرم (ص) خطاب به امیر المومنین (ع) می فرماید:

عَلَیکَ بِالمِلحِ ؛ فَإِنَّهُ شِفاءٌ مِن سَبعینَ داءً ؛ أدناهَا الجُذامُ ، وَالبَرَصُ ، وَالجُنونُٰ؛ بر تو باد نمک ؛ چرا که در آن ، شفاى هفتاد درد است که کمترین آنها جذام ، پیسى و دیوانگى است.

امام رضا (ع) در روایتی دیگر به نقل از پدران گرامی خویش به نقل از رسول اکرم (ص) در مورد خواص نمک دریایی می فرماید:

إن النبی(ص) أتی ببطیخ و رطب فأکل منهما و فال هذان الأطیبان؛ برای رسول خدا(ص) هندوانه و خرما آوردند حضرت از هر دو تناول کردند و فرمودند: هر دوی اینها پاک و گوارایند. ( در روایتی دیگر آمده است که قافله‌ای از خراسان به کرمان می‌رفت که دچار دزدان شد. مردی را که گمان می‌بردند دولتمند است اسیر کرده. مدتی در دست خود نگهداشته. او را برای گرفتن مال شکنجه می‌کردند. از جمله او را در میان برف‌ها بسته، زنی از آنان به او رحم آورده و آزادش کرده بود. بر اثر شکنجه زبان و دهانش تباه شده بود. رو به خراسان آورد و شنید علی بن موسی در نیشابور است. شبی در خواب به او گفتند: فرزند پیامبر به خراسان وارد شده از بیماری خودت از او بپرس. شاید تو را به داروئی شفا بخش رهنمایی کند.  او گفت در خواب: نزد امام رفتم و چاره خواستم. گفت: مقداری کمون (زیره) و سعتر (آویشن) و نمک را بکوب و از آن ۲ یا ۳ بار در دهانت بریز عافیت می‌یابی. مرد از خواب بیدار شد و اعتنایی به رؤیای خود ننمود تا به دروازه نیشابور رسید. به او گفتند: علی بن موسی الرضا از نیشابور کوچ کرده اینک در رباط سعد است. در دلش افتاد نزد حضرت رفته و از امام چاره بخواهد. نزد امام به رباط سعد رفت و گفت: جریان من چنین است و زبان و دهانم تباه گشته و جز به سختی نمی‌توانم سخن بگویم و به من دوایی راهنمایی کن که چاره کارم باشد. امام فرمود: آیا به تو یاد ندادم. آنچه در خواب دیدی عمل کن. مرد گفت: دوباره برای من تکرار کن. فرمود: زیره و آویشن و نمک را بکوب و ۲ یا ۳ بار مقداری از آن را در دهانت بریز، به زودی شفا خواهی یافت. مرد گفت: آن را به کار بردم و شفا یافتم. ( منابع:

  1. دانش نامه احادیث پزشکی، جلد ۱، صفحه۳۳۰، به نقل از بحارالانوار علامه مجلسی
  2. طب و درمان ، ص ۱۴۰
  3. صحیفه الإمام الرضا علیه‏السلام ، صفحه ۲۴۹ ، حدیث ۱۶۵
  4. عیون اخبار الرضا(ع)، ج۲، ص ۵۱ ، ح ۱۴۳
  5. وسائل الشیعه، ج ۱۷، ص ۵۴۱
  6. عیون اخبار الرضا(ع)، ج ۲، ص ۲۱۱

اما در اینجا یک سوال پیش می آید:

خواص نمک دریا در طب سنتیمنظور امامان و انبیاء از نمک کدام نمک می باشد؟

آیا منظور ایشان نمک تصفیه شده بود؟ یا نمک دریایی که شامل انواع آلودگی ها و خاک و گل و رس که در بستر دریاچه ها بود؟ یا نمکی که بدون اینکه تمیز شود مستقیم از کف دریاها برداشت می شود؟

در آن دوران خبری از آلودگی محیط که شامل آلودگی هوا ناشی از انواع آلاینده های دودزا و کارخانجات صنعتی و شیمیایی نبود.

ولی امروزه با وجود چنین محیطی که میزان آلودگی هوا در شهرها به بیش از PSL250 می رسد و با وجود اینکه نمک یک ماده بسیار جاذب است آیا باز هم می توان نمک دریا را به شیوه ای که امروزه بسیاری از سودجویان برای رسیدن به منافع مادی خود به فروش می رسانند تهیه کرد.

در برخی نقاط زباله ها و پسماندهای شیمیایی نیز به داخل رودخانه ها و دریاچه ها ریخته می شود و از این طریق یک سری از آلودگی های دیگر شامل عناصر سنگین وارد آبها شده و خطرات زیادی محیط اطراف آنها را تهدید می کند.

پس بنابراین غلی رغم چنین مشکلاتی نیاز به یک روشی برای پاک کردن و جدا سازی این آلودگی های محیطی الزامی بوده به شیوه ای که املاح مفید نمک از بین نروند.

در این میان شرکت اکسیر اقدام به تولید نمک دریایی کرده که به شیوه کاملا سنتی پاک می شود و عناصر و مواد زاید و انواع آلودگی که ممکن است از محیط اطراف و سموم موجود در هوا وارد نمک شود را کاملا پاکسازی نموده و امروز بسیار مفتخر است که جهت خدمت به جامعه توانسته با بهره گیری از روشهایی کارآمد قدم در راهی نهاده که این معضلات را به حداقل ممکن برساند.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...
Spread the love
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code