اهمیت بسته بندی کالا چیست ؟

اهمیت بسته بندی کالا

ضرورت و اهمیت بسته بندی کالا چیست ؟

اهمیت بسته بندی کالا و مواد غذایی چیست؟

وظایف بسته بندی چیست و چه چیزی ضرورت آنرا الزامی می کند؟

چرا ما نیاز به بسته بندی داریم؟

نگاهی بیندازید به همه چیزهایی که مصرف می‌کنید و در بسته بندی به دست شما رسیده است و ببینید آیا حذف آن‌ها در زندگی شما تفاوتی ایجاد می‌کند؟

بسته بندی محصولات، علی رغم هزینه های زیاد آنها ضروری است؛ زیرا مزایای بسیاری برای تولید کننده، فروشنده و مصرف کننده نهایی دارد. مزیت اصلی بسته بندی اطلاعاتی است که به مصرف کننده منتقل می کند؛ مانند دستورالعمل مصرف، مواد استفاده شده در ترکیب محصول، نشانه استاندارد و موارد دیگری که طبق ضوابط قانونی یا تجاری، باید روی بسته بندی ها نوشته شود.

بسته بندی اغلب در سهولت کاربرد، نقل و انتقال، حفاظت و انبار کردن محصول تأثیر بسیاری دارد. قوطی های نوشابه با استفاده از حلقه تعبیه شده به آسانی باز می شود. خمیردندانهای جدید نیز برای سهولت مصرف در بسته بندی های پیشرفته که فشار بسیار کمی لازم دارد عرضه می شود.

بسته بندی در افزایش طول عمر محصول نیز مؤثر است. امروزه با تکنولوژی جدید محصولاتی که در گذشته در یخچال نگهداری می شد در ظروف خاصی قرار داده می شود که در حد مطلوبی باعث افزایش طول عمر محصولات می گردد.

نکته دیگر در مورد بسته بندی، ذهنیتی است که در مصرف کننده ایجاد می کند. شرکت کوکاکولا به طور دائم برای طراحی مجدد بسته بندی های خود برنامه ریزی می کند تا بتواند ذهنیت مناسبی در بین مشتریان کشورهای مختلف ایجاد کند.

بسته بندی ممکن است نشان دهنده وضعیت یا حتی کیفیت محصول باشد. یک نوع سیب زمینی سرخ شده تازه در داخل دو نوع بسته بندی مختلف به صورت آزمایشی به بازار عرضه شد. با اینکه کیفیت سیب زمینی های سرخ شده یکسان بود، مصرف کنندگان محصول عرضه شده در یکی از بسته بندی ها را که دارای جذابیت بیشتری بود ترجیح دادند.
بسته بندی محصول نقش مهمی در تصمیم گیری های مصرف کننده ایفا می کند. برخی معتقدند بسته بندی به همان اندازه مهم است که محصول اهمیت دارد، زیرا یک ابزار بازاریابی و ارتباطی برای هر کسب و کاری است.

بسته بندی هر کالای مصرفی که در آن محتوا، طرح، تبلیغ و غیره را به بازار عرضه می کند، کالا را حفظ می کند. بسته بندی بیش از چهره زیبای محصول است. به گفته مدیران بازاریابی یک سوم تصمیم گیری مصرف کننده بر اساس بسته بندی محصول است. برای موفقیت، بسته بندی برند شما باید متمایز و متفاوت باشد.

رنگ های مورد استفاده در بسته بندی محصول نقش مهمی در تصمیم گیری خرید مصرف کننده ایفا می کنند. مغز انسان به رنگ ها به شیوه های مختلف واکنش نشان می دهد، بنابراین رنگ بسته بندی را مطابق با آن انتخاب کنید. رنگ ها با توجه به سن، محل زندگی و نوع درآمد افراد و نوع محصول دارای پیام های گوناگونی هستند.
بسته بندی محصول شما می تواند یک ابزار بازاریابی مفید از طریق تبلیغات در فروشگاه باشد.

محصولات مارک دار به راحتی قابل شناسایی هستند، بنابراین طراحی بسته بندی خوب با لوگوی شما کمک می کند تا مصرف کنندگان به یاد داشته باشند محصول شما را بار دیگر خرید کنند و به آن وفادار بمانند. در مورد بسته بندی محصول و نام تجاری که انتخاب می کنید خوب فکر کنید. و از خود بپرسید آیا می تواند بهتر باشد؟ همچنین درست و منطقی به پیامهایی که بسته بندی محصول شما به خریداران و مصرف کنندگان می دهد، فکر کنید.

یک لحظه در مورد برخی از مارک های مورد علاقه خود فکر کنید. همه آنها یک چیز مشترک دارند: آنها به یاد ماندنی هستند. یک ظاهر متمایز، بی نظیر و چشمگیر، یک سیگنال در نقطه فروش است که همه مشتریان به طور مثبت به آن پاسخ می دهند. هر چیزی که به وضوح در محیط رقابتی بصورت یکنواخت ظاهر می شود، به مصرف کننده علامت می دهد.

به دقت توجه کنید به جنبه هایی که شما می خواهید محصولات خود را از آن لحاظ بیشتر قابل مشاهده کنید. به عنوان مثال، اگر محصول شما یک شکلات کاکائویی یا پاستیل است که عمدتا توسط بچه ها مصرف می شود، ممکن است بخواهید کالاهای خود را در قفسه های پایین تر قرار دهید، برای اینکه آنها برای کودکان قابل مشاهده باشد، نه در دید خرید توسط بزرگسالان… و همه ما نفوذ کودکان در خرید را می دانیم!

بسته بندی که بیش از یک حس را جذب می کند، توجه بیشتری را جلب می کند و در این صورت افزایش علاقه به خرید را افزایش می دهد. بسته بندی که می تواند  از طریق حس های ۵ گانه بیشتر درک شود و همچنین به نفع مشتری برنده شود، که اغلب بدان معنی است که او آماده پرداخت هزینه بالایی برای آن محصول خواهد بود.

بسته بندی نوآورانه باعث می شود که محصولات جدید بیش از آنهایی که قبلا وجود داشتند و مورد آشنایی بودند مورد پذیرش واقع شوند.

بسته بندی یک معیار قیمت گذاری، در تعریف شخصیت محصولات به عنوان یک ابزار برای ایجاد تأثیر در قفسه فروشگاه ها می باشد و همچنین نقش کلیدی را به عنوان یک رسانه در ترکیب بازاریابی و در رقابت تبلیغاتی ایفا می کند. مهم است که صاحبان مارک ها از اهمیت بسته بندی و صرف زمان لازم برای اصلاح آن، به عنوان عامل کلیدی موثر در فروش و تأثیر در تصمیم گیری خرید اطلاع داشته باشند.

بسته بندی کارکردهای ویژه دارد:

مهمترین این کارکردها عبارتند از :

  •  محافظت از محصول در برابر ضربه و …
  •  تمیز و سالم نگه داشتن محتویات بسته بندی
  •  تسهیل حمل و نقل و جابجایی
  • کمک در فرآیند بازاریابی 

 

اهمیت بسته بندی کالا

مزایای پاکت های سه لایه کرافت پنجره دار آسان بازشو 

پاکت های چند لایه به عنوان یکی از  بسته بندی های نوین به علت استفاده آسان و به دلیل اینکه ضد آب هستند کاملا برای بسته بندی مواد غذایی ایده آل بوده و در عین حال به علت شکل ظاهری و فیزیکی  خود قابلیت ایستایی در شلف فروشگاه را داشته و همواره نظر مشتریان را به خود جلب می نماید. در عین حال به دلیل وجود زیپ بر روی پاکت این امکان را ایجاد می نماید تا مصرف کننده با توجه به میزان مصرف خود دوباره درب پاکت را به آسانی بسته و در قفسه یا کابینت یا یخچال فریزر خود تا مصرف مجدد نگهداری نماید.

این نوع پاکت برای بسته بندی انواع شیرینی و شکلات ، آجیل و خشکبار ، میوه خشک ، انواع پودرها ، غدا های آماده ، برنج ، چای ، قهوه ، قند ، شکر ، نمک ، سبزی خشک ، سبزی منجمد ، خیار شور ، زیتون و انواع محصولاتی که نیاز به بسته بندی دارند.

محافظت از محصول

یکی دیگر از انواع بسته بندی ها برای محافظت از محصولات، کارتن می باشد. مهمترین کارکرد این بسته بندی، محافظت از محصولات، تسهیل حمل و نقل و توزیع محصول، اطلاع رسانی پیرامون نام محصولات موجود در بسته بندی، تعداد آنها و استحکام آنها است. رایج ترین بسته بندی کارتن ها با استفاده از ورق های موج دار ( ۳لایه، ۵لایه و .. ) تولید می شوند و در عین وزن پایین قابلیت بالایی در ضربه گیری، جذب رطوبت، مقاومت خمش، گرما و … دارند. صنعتگران امروزه بسته بندی در کارتن  را به عنوان بهترین گزینه برای بسته بندی محصولات خود انتخاب کرده اند زیرا :

– کارتن ها با دوام هستند .

– از تنوع بالایی برخوردارند و برای انواع محصولات تطبیق پذیرند.

– سبک هستند.

– مقاومت و تحمل فشار بالایی دارند.

– به محیط زیست آسیب نمی زنند.

– قابل بازیافت هستند.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

 

Spread the love