محرم

آداب و اصول نذری دادن سالم  در محرم

آداب و اصول نذری دادن سالم در محرم

غذای نذری نماد ماه محرم است و متبرک بودن آن باعث می شود که بسیاری از افراد، پرهیز غذایی خود را بشکنند. حتی بسیاری از خانواده ها در دهه اول ماه محرم پخت و پز را تعطیل می کنند و وعده های غذایی روزانه را به این نذری ها اختصاص می دهند. بنابراین اگر این نذری ها بر اساس اصول بهداشتی و نکات تغذیه ای طبخ نشوند، می تواند سلامت افراد را به خطر بیاندازند و در نتیجه ثواب و بار معنوی آن را از بین می برد.

یک غذای نذری سالم چه ویژگی هایی دارد؟

غذاهای نذری انواع و اقسام مختلفی دارند. از آنجا که نمک یک ضرورت در تهیه و طبخ هر غذایی می باشد لازم است که توضیحاتی در زمینه این چاشنی غذا ارائه شود.

در حال حاضر مصرف نمک که بویژه در غذاهای ایرانی به میزان زیاد مورد استفاده قرار می گیرد در کشور ما بالاتر از استاندارد است که باعث بالا رفتن فشار خون شده و به دنبال آن عوارض و مشکلاتی برای سلامتی می شود.

این نکته حائز اهمیت است که در تهیه غذاهای نذری بهتر است از نمک دریایی که به صورت سالم و بهداشتی تولید شده است، استفاده شود. طوریکه همه افراد از جمله افراد سالخورده و خردسال نیز بتوانند از این غذاها استفاده کنند.

برکت و ثواب نذری ماه محرم را با مواد اولیه طبیعی و سالم بیشتر کنید.

پیامبر صلی‌الله علیه و آله: یا عَلیُّ اِفْتَتِحْ طَعامَکَ بِالْمِلْحِ، فَاِنَّ فیهِ شِفاءً مِنْ سَبْعینَ داءً مِنهَا: الجُنونُ وَ الْجُذامُ وَ الْبَرَصُ وَ وَجَعُ الْحَلْقِ وَ الاْضراسِ وَ وَجَعُ الْبَطْنِ.

پیامبر اکرم (ص) : ای علی! غذای خود را با نمک آغاز کن، چرا که در نمک درمان هفتاد درد است؛ دیوانگی، خوره، پیسی، گلودرد، دندان‌درد و دل درد، از جمله این دردهاست.

وسائل‌الشیعه ج ۲۴، ص ۴۰۶، ح ۳۰۹۰۶

چند دلیل برای استفاده از نمک دریایی بهداشتی و پاک شده در نذری ها و غذاهایی که مصرف عمومی دارند:

  • از بالا رفتن فشار خون جلوگیری می کند:

نمک تصفیه (کلرید سدیم) می‌تواند فشار خون را بالا ببرد، تا حدی که ممکن است فرد را دچار سکته یا نارسایی‌های قلبی کند! تقریبا یک سوم جمعیت بزرگسالان در ایران، دچار فشار خون هستند، هیچ رابطه‌ای هم بین سن و میزان فشار خون وجود ندارد. کاهش مصرف نمک تصفیه و استفاده از نمک دریایی سالم و ورزش منظم به فرد اطمینان خواهد داد که سطح فشار خون وی تحت کنترل است.

  • جلوگیری از بروز سرطان معده:

افرادی که در برنامه‌ غذایی شان مقدار زیادی نمک تصفیه وجود دارد، به نسبت دیگران بیشتر در معرض ابتلا به سرطان معده هستند. هلیکوباکتر پیلوری، باکتری است که در بیماری‌های مرتبط با معده همچون سرطان یا زخم معده دخیل است.

نمک تصفیه به آستر معده‌ آسیب رسانده و آنرا در برابر این باکتری آسیب پذیر می‌سازد ولی در مورد نمک دریا قضیه به این صورت نیست . همچنین بیاد داشته باشید که مردان نسبت به زنان به میزان بیشتری در خطر ابتلا به سرطان معده قرار دارند.

  • نمک دریا احتمال افزایش وزن را کاهش می دهد:

در روزگاری که چاقی فراگیر شده است، بهتر است یک دلیل دیگر این بیماری نامطلوب را بشناسید. نمک تصفیه، باعث افزایش وزن خواهد شد، به این دلیل که می‌تواند بیشتر فرد را تشنه نگاه دارد. حالا اگر مصرف مایعاتتان، از نوع نوشیدنی‌های شیرین باشد که به احتمال زیاد هم هست، آنوقت به ناگاه فرد را درگیر با اضافه وزن می‌کند.

  • جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه:

سنگ کلیه بیماری دردناکی است که متاسفانه این روزها به طور تساعدی در حال گسترش است. مقصرش هم نمک تصفیه شده و شیمیایی است! زمانی هم خطرناک خواهد شد که با فشار خون بالا همراه شود. این دو عامل باعث خواهد شد تا کلسیم اضافه از طریق ادرار دفع نشود. افزایش کلسیم در کلیه نیز باعث بوجود آمدن سنگ کلیه خواهد شد. علاوه بر این، فشار خون هم باعث خواهد شد فشار بیشتری بر کلیه وارد شود.

  • از نفخ جلوگیری می کند:

نفخ معمولا به دلیل نگهداری آب درون بدن رخ می‌دهد. مصرف نمک شیمیایی می‌تواند شرایطی را فراهم بیاورد که بدن تا ۵۰ اونس آب در خود نگاه دارد. با مصرف نمک دریا، بلافاصله نفخ معده کاهش می یابد‌.

  • جلوگیری از پوکی استخوان:

خانم‌ها بدلیل خواص هورمون‌هایشان شدیدا مستعد پوکی استخوان و استخوان‌بندی ضعیف هستند. هنگامی که بین مردان و زنان مقایسه انجام دهیم، زنان ریسک بسیار بالاتری را در این زمینه پذیرا هستند. برنامه غذایی پر نمک از نوع تصفیه شده، باعث کاهش کلسیم خواهد شد.

همچنین مصرف زیاد نمک تصفیه، رابطه‌ی مستقیم با دریافت زیاد سدیم داشته و سدیم زیاد هم مساوی با ضعف استخوان‌بندی است. زمانی هم که بدن فقدان کلسیم پیدا کند، روده‌ها از استخوان‌ها کلسیم جذب می‌کنند. پس یکی دیگر از دلایل پوکی استخوان مصرف نمک تصفیه شده است.

  • جلوگیری از تنگی نفس و جلوگیری از تشدید آسم:

تقریبا هر یک نفر از ۱۱ کودک، و هر یک نفر از ۱۲ بزرگسال از تنگی نفس یا آسم رنج می برد. نمک تصفیه شده مسبب بوجود آمدن تنگی نفس است، همچنین عامل بالقوه ای برای افزایش علامت‌های آسم است. بیماران آسمی اگر به جای مصرف نمک تصفیه شده از نمک دریایی سالم استفاده کنند، به نتایج قابل مشاهده ای دست پیدا خواهند کرد. مصرف نمک دریایی سالم کمک خواهد کرد تا احتمال ابتلا به انواع بیماری ها کاهش یابد.

 

بخاطر داشته باشید نمک یک چاشنی غذا است، به جای نمک تصفیه، نمک دریا بخورید و سالم زندگی کنید.

Spread the love