علت کمبود منیزیم چیست

علت کمبود منیزیم چیست ؟

منیزیم چیست؟ و علت کمبود منیزیم چیست ؟

منیزیم یک عنصر معدنی در سراسر طبیعت و یکی از الکترولیتهای بدن است. در بدن، منیزیم چهارمین عنصر از مواد معدنی را تشکیل می دهد و  بیش از ۳۰۰ آنزیم در بدن را کنترل می کند که بر عملکرد عضلانی و عصبی، کنترل قند خون، تنظیم فشار خون و موارد دیگر تأثیر می گذارد.

منیزیم در هر فعالیت بدن، از سنتز DNA تا متابولیسم انسولین، نقش اصلی را ایفا می کند. سطوح پایین این ماده معدنی منجر به بیماری های مزمن مانند آلزایمر، دیابت و بیماری های قلبی می شود.  بدون شک می توان گفت رژیم غذایی مغذی بدون اضافه کردن چند غذای غنی از منیزیم، رژیم غذایی کاملی نخواهد بود.

خوشبختانه، بسیاری از گزینه های خوشمزه برای کمک به نیازهای روزانه فرد جهت تامین منیزیم مورد نیاز بدن  و جلوگیری از کمبود آن وجود دارد. مقدار زیادی از منیزیم در غذاهایی مثل آوکادو، بادام و انجیر، و همچنین چند غذای مغذی دیگر وجود دارد.

حدود ۹۹ درصد کل منیزیم بدن در استخوان ها، ماهیچه ها و بافت های نرم وجود دارد، در حالی که فقط حدود ۱ درصد در خون متمرکز است. سطوح پایین منیزیم با بیماری هایی از جمله آلزایمر، دیابت نوع ۲، مقاومت به انسولین، میگرن، فشار خون بالا، اختلال بیش فعالی و بیماری های قلبی همراه است.

متأسفانه ممکن است کمبود منیزیم حتی با رژیم غذایی سالم همراه باشد. بنابراین، مهم است که اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی از مواد غذایی دارای منیزیم را مصرف می کنید و به اندازه کافی از این ماده معدنی برای حفظ سلامتی برخوردار باشید.

بعضی از بهترین منابع منیزیم در رژیم غذایی در سبزیجات برگ، مانند اسفناج هستند، اما مقدار زیادی از مواد غذایی دیگر با منیزیم نیز وجود دارد.

علاوه بر این، مکمل های منیزیم، مانند منیزیم سیترات و روغن منیزیم نیز برای افرادی که ممکن است کمبود شدید منیزیم را داشته باشند، در دسترس هستند.

منابع غذایی که دارای منیزیم هستند و می توانند نیاز بدن را تامین کنند ذکر می نماییم:

غذاهای غنی از منیزیم

در اینجا چند غذای غنی از منیزیم که نیاز بدن به این ماده مغذی را رفع می کنند

  1. اسفناج، پخته شده : (۱ فنجان: ۱۵۷ میلیگرم (۳۹ درصد نیاز روزانه بدن
  2. شکلات تلخ: (۱ مربع: ۹۵ میلی گرم (۲۴ درصد
  3. دانه کدو تنبل خشک : ( نصف فنجان کوچک: ۹۲ میلی گرم (۲۳ درصد
  4. بادام : ( ۳۰ گرم : ۷۵ میلی گرم (۱۹ درصد
  5. لوبیا سیاه: ( ۱/۲  فنجان: ۶۰ میلی گرم (۱۵ درصد
  6. آووکادو متوسط ​​: ( ۵۸ میلی گرم (۱۵ درصد
  7. شکلات خشک شده – ۱/۲ فنجان: ۵۰ میلی گرم (۱۳ درصد
  8. ماست : ( ۱ فنجان: ۴۶٫۵ میلیگرم (۱۲ درصد
  9. موز: ( ۱عدد متوسط ​​: ۳۲ میلی گرم (۸ درصد

نمک دریایی بهداشتی یکی دیگر از منابع منیزیم می باشد. البته این منبع فقط در مورد نمک دریایی پاک شده بسیار حائز اهمیت است. دلیل این مطلب این است که نمک های دریایی که پاک نشده هستند دارای ناخالصی هایی اعم از گرد و خاک و آهک و اجسام خارجی می باشند که برای بدن مضر می باشند.

پس بنابراین دریافت منیزیم از نمک های دریایی غیر بهداشتی نه تنها برای بدن مفید نمی باشد بلکه ممکن است عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

Spread the love