ید

” ید ” عنصری ضروری برای سلامتی بدن

ید عنصری ضروری برای سلامتی بدن

” ید ” یکی از ریز مغذی های ضروری برای حیات است و یک عنصر خیلی نادر است که در طبیعت به مقادیر نسبتا ثابتی از آب اقیانوس ها بدست می آید و در پوسته زمین دارای توزیع یکنواخت است.

به علت بارندگی ها ، سیل و یخ بندان های طولانی یُد موجود در خاک شسته می شود و وارد آب دریاچه ها و دریاها می شود. گیاهان، جانوران و در نهایت انسانها یُد کمتری دریافت می کنند. میزان مورد نیاز یُد برای هر نفر ۱۵۰ میکروگرم در روز است که حدود ۹۰ درصد این میزان از طریق غذا و۱۰ درصد آن از طریق آب تامین می گردد.

کمبود یُد یکی از مهمترین مشکلات بهداشتی- درمانی خصوصا در کشورهای در حال توسعه است که باعث خطرات جبران ناپذیری در زندگی انسان می شود و پس از ابتلا ، راهی برای نجات از عوارض آن وجود ندارد. تا چندی پیش تنها عارضه ناشی از کمبود یُد را گواتر می نامیدند و آن را هم به عنوان یک معضل مهم بهداشتی به حساب نمی آمد. دانش امروز حاکی از آن است که ماهیت عوارض ناشی از کمبود ید از بزرگی غده تیروئید بسیار فراتر رفته و عواقب زیادی دارد. شدیدترین نوع کمبود ید مربوط به مناطق دور از اقیانوس ها و کوه هایی است که از نظر زمین شناسی جوان هستند. تخمین زده شده که ۳۰ درصد کل جمعیت جهان در معرض خطر کمبود ید هستند. طبق مطالعات انجام شده در برخی از شهرهای کشور، ایران جزء مناطقی است که درمعرض کمبود ید قرار دارد. امروزه برای جبران عوارض ناشی از کمبود ید به نمک تصفیه شده ید اضافه می کنند.

و اما سوال اینجاست اگر نمک های تصفیه شده، یددار می باشند چرا بیماری های مرتبط با کمبود یُد اعم از گواتر و بیماری های غده تیروئید(کم کاری تیروئید) که یکی از شایعترین آنهاست ریشه کن یا حتی کاهش پیدا نکرده است؟

جواب این سوال بسیار ساده است. یُد موجود در نمک تصفیه یددار، یدید متیل بوده و این ماده یک ماده شیمیایی

می باشد که بسیار فرار بوده و در طی فرآیند تولید از بین میرود و به همین دلیل تاثیری در تامین یُد مورد نیاز بدن و کاهش آمار بیماران مبتلا به بیماری های تیروئید ندارد.

پس بنابراین با احتمال قبول این فرضیه محال در مورد نمک یددار چرا همچنان بیماری های تیروئیدی رواج دارد؟

به گزارش سايت اينترنتي ارگانيك، عنصر يُد به طور طبیعی در خاک و آب وجود دارد به طوری که نیاز طبیعی ما از سبزی‌ها و گیاهانی که روی خاک غنی از یُد کاشته شده‌اند و گوشت حیواناتی که یُد را از آب و گیاهان دریافت می‌کنند، تامین می‌شود اما وقتی خاک منطقه‌ای فاقد یُد باشد، محصولات به دست آمده با كمبود اين عنصر مواجه مي‌شوند و در نتیجه ساكنان این مناطق که به طور مداوم از این محصولات استفاده می کنند، نیازشان به یُد برآورده نمی‌شود.

بهترین منابع حاوي یُد، غذاهای دریایی هستند اما به علت کمی مصرف در رژیم غذایی، اين مواد نمي‌توانند یُد مورد نیاز بدن را تامین کنند. ماهی آب شور بیش از ماهی آب شیرین یُد دارد. مقدار یُد موجود در لبنیات و تخم‌مرغ به فصل و میزان یُد خاک منطقه‌اي بستگي دارد که حیوانات در آنجا پرورش داده شده‌اند.

کمبود یُد می‌تواند موجب علائم ناخوشایند و حتی شدیدی بشود که شامل تورم گردن، مشکلات مربوط به بارداری، افزایش وزن و مشکلات یادگیری می‌شود. علائم کمبود ید بسیار مشابه علائم کم کاری تیروئید هستند. از آنجایی که یُد برای تولید هورمون‌های تیروئید به کار می‌رود، کمبود آن به این معنی است که بدن شما نمی‌تواند به مقدار کافی از این هورمون‌ها تولید کند و منجر به کم کاری تیروئید می‌شود.

یکی از منابعی که یُد طبیعی دارد نمک دریاچه ارومیه اکسیر است. زمین ها و مناطقی که در مسیر رودهای دریاچه ارومیه قرار دارند دارای ید طبیعی می باشند که در اثر بارندگی ید موجود در خاک شسته شده و از طریق آب رودها وارد دریاچه ارومیه می شود. بنابراین نمک دریاچه ارومیه اکسیر حاوی ید طبیعی بوده که می تواند منبع خوبی برای تامین ید مورد نیاز بدن باشد.

دیگر منابع  طبیعی ید

منابع بسیار کمی از ید در رژیم‌ غذایی وجود دارد و این یکی از دلایل کمبود ید در تمام دنیاست. میزان مورد نیاز توصیه شده به ید در بدن روزانه ۱۵۰ میکروگرم است. این مقدار می‌تواند نیاز ۹۷ تا ۹۸ درصد از افراد سالم را تامین کند. اما زنان باردار یا شیر ده به ید بیشتری نیاز دارند. زنان باردار به ۲۲۰ میکروگرم ید در روز و زنان شیر ده به ۲۹۰ میکروگرم ید در روز نیاز دارند.

غذاهای زیر، منابع خوبی از “ید” هستند:
۱٫ ماست خالص، یک فنجان: ۵۰ درصد از نیاز روزانه
۲٫ میگو، ۸۵ گرم: ۲۳ درصد از نیاز روزانه
۳٫ تخم مرغ، یک عدد بزرگ: ۱۶ درصد از نیاز روزانه
۴٫ ماهی تن، کنسرو شده (۸۵ گرم): ۱۱ درصد از نیاز روزانه
۵٫ آلو خشک، ۵ عدد: ۹ درصد از نیاز روزانه
مقادیر کمتری از این ماده‌ معدنی در غذاهای زیادی وجود دارد مانند ماهی، گوشت گوساله، صدف، مرغ، لوبیا چیتی، شیر و سایر لبنیات.

 

Spread the love