شیوع سرطان در ایران

 سرطان تا ۱۵ سال آینده به اولین عامل مرگ در ایران تبدیل می شود

دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران با تاکید بر لزوم کنترل سرطان با خودمراقبتی، تشخیص به موقع و درمان مناسب در کشور گفت: در صورت ادامه روند کنونی کم توجهی به پیشگیری از آن ، تا ۱۵ سال آینده این بیماری به اولین عامل مرگ در ایران تبدیل می شود.

دکتر حسین فودازی  اظهار کرد: درحال حاضر این بیماری دومین عامل مرگ و میر در ایران شناخته می شود ولی پیش بینی ها نشان می دهند تا سال ۲۰۳۰ یعنی حدود ۱۵ سال دیگر به اولین عامل مرگ در کشور ما تبدیل خواهد شد که این مساله چند علت مهم دارد.
وی گفت: به طور کلی سرطان یک بیماری چندعاملی است که این علل به دو دسته ژنتیکی و محیطی تقسیم بندی می شوند؛ علت اصلی حدود ۳۰ درصد سرطان ها ژنتیک و عوامل توارثی است اما بیش از ۷۰ درصد سرطانها دارای علل محیطی هستند؛ این عوامل محیطی شامل مواد آلاینده زیست محیطی، فرآیندها و مواد شیمیایی مخرب محیط زیست، مصرف دخانیات و مواد تدخینی و چاقی و کم تحرکی در اثر زندگی ماشینی است.
تاثیر آلودگی هوا در افزایش احتمال بروز سرطان های تنفسی اثبات و قطعی شده است زیرا آلودگی هوا در اثر ترکیب بنزن و آروماتیک ها موادی ایجاد می شود که احتمال بروز انواع سرطان ها مانند سرطان های دستگاه ریوی و خون را افزایش می دهند.

لزوم پیشگیری از رشد روزافزون سرطان در کشور، که علل اصلی آن تاثیر آلودگی هوا و محیط زیست و تاثیر آلودگی های آب در اثر استفاده از شوینده های شیمیایی و ورود این مواد همراه با آب به منابع زیرزمینی و فاضلاب های شهر  در شهرهای صنعتی و بزرگ  بوده توصیه شده است.

سرطان ها به طور فزاینده ای عاملی مهم در بار جهانی بیماری ها در دهه های آینده خواهد بود.انتظار می رود تعداد موارد جدید سرطان از ۱۰ میلیون نفر در سال ۲۰۰۰ به ۱۵ میلیون نفر در سال ۲۰۲۰ افزایش یابد.

و حدود ۶۰ درصد از این موارد جدید در قسمت های کمتر توسعه یافته جهان، ایجاد می شوند.

در کشور های توسعه یافته، سرطان دومین عامل شایع مرگ و میر است و شواهد اشاره به ظهور روند مشابهی در کشور های در حال توسعه دارد.

در حال حاضر سرطان عامل ۱۲ درصد تمامی مرگ ها در سراسر جهان است. تقربیا در دوره زمانی حدود ۲۰ سال آینده، مرگ در اثر سرطان از حدود ۶ میلیون به ۱۰ میلیون در سال افزایش خواهد یافت.

در کشور ما بحث خودمراقبتی و خودآگاهی برای مراقبت از سلامت به خوبی تبیین نشده است، مردم به این مساله اهمیت کافی نمی دهند و تنها در صورتی که دچار مشکل شوند، به پزشک مراجعه می کنند؛

مثلا زنان وقتی توده ای در سینه لمس کردند یا اینکه افراد وقتی دچار دفع خون در ادرار می شوند و سرفه های طولانی دارند به پزشک مراجعه می کنند در حالی که باید با تغییر شیوه زندگی از طریق بالا بردن کیفیت زندگی و همچنین با حمایت از محیط زیست از طریق استفاده از محصولاتی که مانع از تخریب آب، هوا و محیط زیست می شود این مشکلات را به حداقل ممکن رساند.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...
Spread the love
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code